ISLAND V LÉTĚ
Proč na Island?
Největším lákadlem Islandu jsou zcela jistě dechberoucí přírodní krásy. Polární záře, papuchalci, ledovce, gejzíry, termální prameny a fumaroly, sopky, duhové hory, malebná městečka či ve vodách Atlantiku žijící a na lidi se těšící velryby.
To vše a mnoho dalšího jsou atrakce, které na Island lákají miliony turistů ročně. I přesto že mnoho míst převážně na jihozápadě je turisticky velmi exponovaných, jsou na Islandu i taková místa, kde nepotkáte živáčka. Tu nejlepší inspiraci v otázce proč na Island najdete v našich příspěvcích - Nejkrásnější místa Islandu.
Ve východní části Islandu můžete potkat soby, na západě polární lišky, při pobřeží tuleně. V letních měsících na skaliskách a útesech podél takřka celého pobřeží krásně zbarvené papuchalky a pak výlety za pozorováním velryb. Chcete vědět víc? Pak byste neměli minout další příspěvky na našem webu o Islandu a nejlepší místa pro její pozorování.
Na Islandu žije nespočet druhů zvířat, ovšem jen málo těch, kvůli kterým na Island míří turisté, cestovatelé a fotografové ze všech koutů světa. Jsou to především papuchalci, velryby, tuleni, polární lišky a nevyzpytatelní sobi.
- papuchalci při Reykjavíku ostrovy Lundey a Akurey, ostrov Heimaey (s největší světovou populací hnízdících papuchalků, útesy při Dyrhólaey, kopec Reynisfjall, rezervace Ingólfshöfði dostupná jízdou na traktoru, ostrovy Papey a Skrúður, skalisko Hafnarhólmi (Borgarfjörður Eystri), východní pobřeží poloostrova Tjörnes, ostrovy Flatey, oba ostrovy Grímsey (jeden dostupný z Dalvíku, druhý z Drangsnes a ostrov Vigur, poloostrov Hornstrandir, útes Látrabjarg a ostovy v Breiðafjörður.
- Různé druhy velryb - stačí se nalodit a vyrazit pozoravat velryby z lodí v Reykjavíku, Grundarfjörður v zimě (Orcy), Ólafsvíku v létě, Hólmavíku, Dalvíku, Akureyri a v Húsavíku, které je přezdívané hlavní město výletů za verybama (dobrej marketing:).
- tuleni- poloostrovy Snæfellsnes (Ytri-tunga) a Vatnsnes (Hvammstangi, Hvítserkur, Illugastaðir a Svalbarð), Litlibær (Západní fjordy) a Ledovcová laguna
- polární lišky- můžete je s velkým štěstím vidět téměř po celém Islandu, na jistotu pak na poloostrově Hornstrandir či v Centru polárních lišek v Súðavíku.
- sobi - jejich pomyslným centrem je hora Snaefell, čím dále od ní, tím menší je pravděpodobnost, že je uvidíte.
- Kríje - si najdou víc vás, než vy je.
Pokud se s plánováním vašeho výletu snů na Island nechcete nijak trápit, vyberte si z nabídky nezapomenutelných zájezdů na Island zasláním požadavků na náš email.
Pokud si nejste jisti svým výběrem neváhejte nám napsat na náš e-mail: ceskacestovka@gmail.com nebo v našem novém internetovém obchodě
Rádi pro vás najdeme ty nejlepší nabídky
HORA KIRKUJUFFEL
Místní obyvatelé si užívají na této hoře i koupání. I takto je možné si užívat krásy této země ohně a ledu. Evropanům pokud nejste otužilý tuto zábavu nedoporučujeme.
Kirkjufell je hora na západě Islandu, vysoká 463 m n. m. Nachází se nedaleko městečka Grundarfjörður u stejnojmenného zálivu na severním pobřeží poloostrova Snæfellsnes, zhruba 100 km vzdušnou čarou severozápadně od Reykjavíku.[1]
Hora je tvořena převážně sopečnými hyaloklastity a byla zformována v období zalednění jako nunatak, což jí dalo charakteristický tvar připomínající střechu se strmými stěnami, vystupující přímo z mořského pobřeží. Ve středověku byla známá jako Sukkurtoppen (cukrová homole), název Kirkjufell znamená v islandštině "Kostelní vrch". Na úpatí hory se nachází vodopád Kirkjufellfoss.[2]
Hora je pro svoji nezaměnitelnost důležitým orientačním bodem a patří k nejfotografovanějším lokalitám na Islandu.[3] Je využívána k pěší turistice i k horolezectví. Záběry Kirkjufellu byly také využity v seriálu Hra o trůny.[4] Hora je také vyobrazena na obalu alba Wanderer německé hudební skupiny Heaven Shall Burn.
Pokud si nejste jisti svým výběrem neváhejte nám napsat na náš e-mail: ceskacestovka@gmail.com nebo v našem novém internetovém obchodě
Rádi pro vás najdeme ty nejlepší nabídky
Gullfoss - Zlatý vodopád
Gullfoss neboli v islandštině Zlatý vodopád, je nejznámějším vodopádem na Islandu a spolu s národním parkem Thingvellir a Geysirem tvoří tzv. Zlatý okruh. Nejpopulárnější trasa v jihozápadním Islandu je snadno dostupná z hlavního města Reykjavík.
I když je to při pohledu na něj neuvěřitelné, Gullfoss není nejmohutnějším vodopádem Islandu. Zlatý vodopád stéká ve dvou kaskádách. První spád je vysoký 11 metrů a druhý jednou tak velký spád se řítí do 2,5 km dlouhého kaňonu, který se ještě navíc každý rok prodlouží o dalších 25 cm.
Nechybělo však mnoho a byli bychom o pohledy na něj připraveni. V 19. století měl být Gullfoss zničen stavbou hydroelektrárny. Vodopád však bránila doslova vlastním tělem místní průvodkyně Sigridur. Hrozila, že pokud se s tím nic neudělá, spáchá sebevraždu skokem z vodopádu. Jak asi tušíte, Sigridur se podařilo Gullfoss zachránit a prohlásit ho majetkem islandských obyvatel. Její pomník dnes stojí nedaleko Gullfossu.
Při zádadu slunce můžete vidět i krásnou duhu.
Určitě stojí za návštěvu i procházka k vodopádu je neuvěřitlená.